UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Font Size

Layout

Menu Style

Cpanel

Radosław Bełkot - Laureat Nagrody Carnelius 2015

Radosław Bełkotz Telewizją Polską związany od kilkunastu lat. Od samego początku z Redakcją Audycji Rolnych TVP 1. W między czasie współpracował także z TVP INFO, a wcześniej z Polskim Radiem. Jest absolwentem dziennikarstwa na UMCS w Lublinie, a także podyplomowych studiów PAN w zakresie Unii Monetarnej i Polityki Pieniężnej. Nominowany do Nagrody Carnelius w 2012 roku.

Krystyna Naszkowska - Laureatka Nagrody Carnelius 2014

 • Krystyna Naszkowska, publicystka i reporterka, pracuje w „Gazecie Wyborczej” od pierwszego numeru.
 • Przed 1989 rokiem związana z opozycją demokratyczną. W 1981 roku pracowała w Agencji Prasowej „Solidarność”. Po wprowadzeniu stanu wojennego współpracowała z podziemnym Tygodnikiem Mazowsze.
 • W Gazecie Wyborczej pisała przede wszystkim o rolnictwie i polskiej wsi - teksty depeszowe, publicystyczne, wywiady, komentarze i reportaże. teksty depeszowe, publicystyczne, wywiady, komentarze i reportaże. Na łamach gazety przybliżała racje rolników mieszkańcom miast i próbowała zasypać podziały między tymi grupami. Przed wejściem do Unii tłumaczyła rolnikom korzyści jakie im integracja przyniesie, po integracji pisała informatory dla mieszkańców wsi w jaki sposób mogą sięgać po fundusze unijne, opisywała jak zmienia się polska wieś i rolnictwo dzięki tym funduszom. Opisywała partyjniactwo na szczeblach władzy i obsadzanie stanowisk z układów politycznych.
 • Za swoje teksty otrzymała m.in. nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, ministra rolnictwa, Złote Pióro. Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył ją Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.  
 • Autorka książek: „Jedz, co chcesz”, w której rozprawia się z wieloma mitami dotyczącymi żywności oraz „Polskie Rody Biznesowe” opisujące historię kilku zasłużonych dla Polski firm.

"CARNELIUS"

Nagroda CARNELIUS jest inicjatywą organizatorów imprezy „Świetomięs Polski”, którzy działając w porozumieniu ze środowiskiem polskich producentów i przetwórców, pragną co roku – właśnie podczas tego przedsięwzięcia – wręczać nagrodę wybranemu dziennikarzowi.

Zostanie on wyłoniony przez specjalnie powołany zespół, zwany Kapitułą Nagrody Carnelius. Wyróżnienie otrzyma dziennikarz dowolnego medium o zasięgu krajowym, który – zdaniem Kapituły – najrzetelniej i najpełniej będzie informował w ostatnim roku o branży mięsnej i jej aktualnych sprawach, a także propagował w swych publikacjach ideę zdrowego żywienia w oparciu o mięso.

Kapitułę nagrody CARNELIUS tworzą przedstawiciele świata nauki, środowiska zawodowego i dziennikarze wydawnictw branżowych.

Po raz pierwszy nagroda w postaci specjalnego dyplomu i załączonego do niego wartościowego pióra wiecznego ze stosowną dedykacją, zostanie wręczona 11 września 2011 w Poznaniu podczas  bieżącej edycji „Świętomięsa Polskiego”.

Nadzieją inicjatorów Nagrody „Carnelius” jest, aby weszła ona do tradycji dorocznych spotkań z  okazji imprezy i aby – z jednej strony – stała się prestiżowym wyróżnieniem w środowisku polskich dziennikarzy – z drugiej zaś – aktywizowała ich do podejmowania w publikacjach tematyki mięsnej i promowania mięsa jako podstawowego składnika pożywienia.

Nazwa nagrody Carnelius pochodzi od łacińskiego słowa „Carne”, co znaczy mięso. A drugi człon nadaje jej właściwość imienia. Zbliża to więc „Carneliusa” – w sensie znaczeniowym – do  innych nagród typy Felix czy Oskar, co ma podkreślić jego wymiar i rangę.            

 

Regulamin

Nagroda organizatorów imprezy „Świetomięs Polski” dla przedstawiciela środowiska dziennikarskiego za upowszechnianie idei zdrowego żywienia w oparciu o mięso i jego produkty

Czytaj więcej: Regulamin

Kapituła

 1. Bogdan Konopka
 2. Jerzy Wierzbicki
 3. Edgar Beneš
 4. Zygmunt Jodko
 5. Ryszard Smolarek
 6. Piotr Ziemann
 7. Henryk Amanowicz
 8. Jacek Marcinkowski
 9. Marek Borowski
 10. Andrzej Frąckowiak
 11. Janusz Walczak
 12. Zbigniew Nowak
 13. Ireneusz Góra
 14. Anna Olewnik - Mikołajewska
 15. Wiesław Różański
 16. Waldemar Jerzy Świdrowski
 17. Jan Biegniewski
 18. Marek Cezary Kowalski
 19. Stanisław Nydziński
 20. Krystyna Stanisława Jędrzejka
 21. Andrzej Danielak
 22. Krystyna Ziejewska
 23. Mirosław Jan Szałkowski
 24. Andrzej Pawelczak
 25. Janusz Rodziewicz
 26. Władysław Piasecki
 27. Anita Szczykutowicz
 28. Dariusz Goszczyński
 29. Wojciech Nalazek

Joanna Solska - Laureatka Nagrody Carneliusa 2013

 

Joanna Solska-Czerska (ur. 10 listopada 1949) - polska dziennikarka i publicystka, związana z tygodnikiem „Polityka” i radiem TOK FM.

Studiowała teatrologię, ukończyła też polonistykę. Pracowała jako dziennikarka w „Sztandarze Młodych”. Na początku lat 80. podjęła współpracę z „Polityką”, a parę lat później dołączyła do stałego zespołu redakcyjnego w dziale ekonomicznym. Od tego czasu pozostaje nieprzerwanie związana z tym tygodnikiem jako autorka licznych artykułów i komentarzy. Wraz z Adamem Grzeszakiem opublikowała w 2003 artykuł Państwo to Jan, w którym poruszono problemy różnych patologii na styku gospodarki i polityki z uwzględnieniem osoby Jana Kulczyka, a który to tekst spotkał się z licznymi sprostowaniami i reakcjami.

 

Czytaj więcej: Joanna Solska - Laureatka Nagrody Carneliusa 2013

Anna Wysoczańska - Laureatka Nagrody Carnelius 2012

Anna Wysoczańska
Dziennikarka Polskiej Agencji Prasowej

Magister ekonomii, studia w Szkole Głównej Planowania i Statystyki (obecnie SHG) oraz studia podyplomowe na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Od ponad 20 lat pracuje w PAP, najpierw w redakcji rolnej, obecnie w redakcji gospodarczej.

 

Czytaj więcej: Anna Wysoczańska - Laureatka Nagrody Carnelius 2012

Wojciech Nalazek - Laureat Nagrody Carnelius 2011

Wojciech Nalazek
Dziennikarz - komentator

Magister dziennikarstwa, studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od maja 1973 r.
Stały etat w Komitecie do spraw Radia i Telewizji „Polskie Radio i Telewizja”
Wieloletnia praca na różnych stanowiskach w wielu redakcjach telewizyjnych. Jestem autorem „grubo” ponad tysiąca samodzielnych pozycji antenowych.
Pracując w tak dużej instytucji jak TVP mogłem zmieniając redakcje - uniknąć „zastoju myślenia” i zawodowego zaszufladkowania. Również z tego powodu współpracowałem z „prasą pisaną”. Od 1991 roku stała współpraca i etat w Redakcji Rolnej TVP. Od 15 czerwca br. Na stanowisku kierownika Redakcji Audycji Rolnych TVP.

Czytaj więcej: Wojciech Nalazek - Laureat Nagrody Carnelius 2011

Jesteś tutaj: Home Carnelius